SALAMURA YAPRAK ÜRETİMİ

Salamura Yaprak Üretimi

Türkiye’de son yıllarda salamura yaprak üretiminin önemi artmaktadır ve yapraklarımız yurt dışına ihraç edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle gıda ürünü olarak satılan salamura yaprak üretimi üzerinde önemle durulması gerekmektedir.

Salamura yaprak, asmada gözler uyanıp yaprak oluştuğu anda başlamaktadır. 

Kış aylarında asma yapraklarından yararlanabilmek için yaprak salamurası yapılmaktadır. Yaprak asmanın önemli bir organıdır. Salamura için kullanılacak yaprakların büyüklüğü, rengi ve şekli üzüm çeşidine, büyüme şartlarına ve yaprağın sürgün üzerinde yerine göre değişir.Manisa'nın Sarıgöl ve Alaşehir ovalarında üretilen leziz sultani üzümün yanısıra asma yapraklarının salamurası da bir o kadar kaliteli olmakta ve tüm ülkeye dağıtımı yapılmaktadır.

Salamura kurmak için sürgün üzerinde bulunan 4, 5 ve hatta 6. yapraklar toplanır. Yapraklar çok fazla soldurulup, kurutulmadan salamura kaplarına uygun bir şekilde dizilir. Daha önceden hazırlanmış olan %8-10’luk tuzlu su, salamura kaplarına yaprakların üzerini örtecek şekilde doldurulur. Salamura suyuna %0.2 oranında limon asidi katılmasının yararı vardır. Bundan sonra yaprakların salamura yüzeyine çıkmaması ve hava ile temasını önlemek için bir ağırlık ile bastırılır. Böylece yaklaşık 2 ay sonra güzel açık rengi olan salamura yaprakları elde edilir.